![]() |
Дірки в колесі. Зразу скажу -- вони безпечні. 24 листопала 2013 р. NASA / JPL / MSSS / "Gerald" |
Якщо не слідкувати регулярно за безпосередніми джерелами перерахованими, наприклад, тут (в кінці), та сайтом сирих фото http://curiosityrover.com/, враження про загальну картину можна отримати із записів, Ken Herkenhoff, одного із операторів.
"Curiosity update: Roving through the shutdown toward Waypoint 2, sols 388-432" -- з 12 вересня по 22 жовтня.
На Марсі, в кратері Гейла, наближається зима. Стає холодніше, все більшу часту енергії доводиться виділяти на підтримання механізмів у робочому стані, підігрів. Науці, відповідно, дістається менше. Але робота продовжується. Основний пріоритет -- добратися нарешті до центрального піка, тому марсоход, в основному, їде.
![]() |
NASA / JPL / UA / Phil Stooke
Curiosity route map to sol 410 (October 1, 2013)
див. також http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?showtopic=7442&st=270
|
Винятки бувають, звичайно. Наприклад, після сола 396, оператори не знали точного положення на момент планування (через так-звані обмежені, restricted, періоди --- ми вже говорили про них, див. додаток за посиланням, дані для планування не встигають прийти вчасно через зсув періодів доби в центрі керування і на Марсі). Тому, виконували різноманітні неконкретизовані, "сліпі" виміри. Зокрема, вивчали як змінюється фотометричні властивості поверхні, в залежності від висоти Сонця над горизонтом:
![]() |
Сол 397 (17 вересня 2013), 5 кадрів, 11:01, 12:31, 14:02, 15:35, і 16:40 місцевого часу. NASA / JP / MSSS / Emily Lakdawalla |
Крім того, було зроблено спробу сфотографувати туманність Андромеди та Сіріус за допомогою камер ChemCam і Mastcam. Так виглядає, що із Андромедою в них не вийшло.
Далі, по сол 403 включно, проводилися контактні дослідження в точці "Waypoint 1", з використанням, зокрема, MAHLI і APXS. 404-го знову вирушили в дорогу. Правда, консервативно налаштована система автонавігації (це було лише шосте її використання), вирішила, що шлях занадто небезпечний і припинила рух, чекаючи на втручання операторів -- їй поки заборонено активно об'їжджати потенційно небезпечне каміння. При чому, апарат зупинився в такому положенні, яке не давало можливості прямого зв'язку із Землею напрямленою антеною. Ще одна ілюстрація, про яку величезну кількість взаємозв'язаних факторів доводиться думати, керуючи роботом на іншій планеті.
![]() |
"Сад каміння", сол 413, 3 жовтня 2013. Клікабельне! -- зменшене воно абсолютно не вражає. NASA / JPL / MSSS / Jan van Driel |
Чергова точка, де заплановано було невелику наукову зупинку -- Waypoint-2.
![]() |
Панорама Waypoint-2. Сол 429, 21 жовтня 2013. Клікабельне! NASA / JPL / MSSS / Jan van Driel |
Цікавий експеримент було заплановано на 432-й сол -- перевірка, як працюватиметься ChemCam вночі, під час сеансу зв'язку з MRO і Odyssey.
Наступна точка -- Cooperstown. Хоча автор не вдається в подробиці, детальніше опис даної цілі можна знайти тут: "NASA's Curiosity Mars Rover Approaches 'Cooperstown'". В процесі вперше було випробувано дводенну автоматичну поїздку -- в кінці дня система автонавігації зберігає свої налаштування і продовжує рух наступного. В неділю, 27 жовтня 2013 по земному часу (сол 436), марсохід проїхав 55 метрів, згідно запрограмованого із центру керування, маршруту, далі 38 метрів самостійно, потім прокинувся в понеділок і проїхав ще 32.
На наступний тиждень, з 4-го листопада, було заплановано черговий апдейт програмного забезпечення. В середині цього процесу, через 4.5 год. після того як програмне нове забезпечення було тимчасово завантажено в оперативну пам'ять, під час сеансу зв'язку, відбулося "гаряче" перевантаження. Так машина реагує на несподівані програмні помилки -- аналог реакції C++-програми на необроблену виключну ситуацію. Таке відбулося вперше за час роботи марсоходу. Після цього він запрацював нормально, група керування занялася виясненням, що могло послужити причиною. Патчення софта на такій віддалі -- задача нетривіальна. :-)
453-го сола марсохід вирушив далі.
455-го трапилася, на жаль, типова неприємність -- почало клинити одне із коліс. Крім того, виявилися проблеми з електрообладнанням --- "м'які" короткі замикання. Причини аналізуються.
453-го сола марсохід вирушив далі.
![]() |
Карта руху марсохода по сол 454 (15 листопада 2014) NASA / JPL / MSSS / Marco Di Lorenzo |
Звіти Ken Herkenhoff
- Updates on Curiosity from Ken Herkenhoff: Embarking for Mount Sharp (sols 326-372).
- Curiosity update: AutoNav toward Mount Sharp, sols 373-383
- Curiosity update: Roving through the shutdown toward Waypoint 2, sols 388-432
- Curiosity Update: A stop at Cooperstown and a warm reset, sols 433-451.
- Curiosity update, sols 453-464: Electrical problem causes delays; rover back to work.
UmannedSpaceflight
UmannedSpaceflight має цілий підфорум, присвячений MSL. Кому цікаво бачити процес в реальному часі, із дискусіями, здогадками, більш чи менш фаховими, але завжди цікавими --- дуже рекомендую.
Загадаю лише декілька тем, не претендуючи на виключність чи, хоча б, те, що наведені теми важливіші за інші:
Статистика MSL, зокрема --- переміщення протягом різних солів.
![]() |
(c) dilo, UMSF |
Тема, що постійно оновлюється, із картами маршруту.
Наукові публікації, за результатами роботи Curiosity: "MSL scientific results". Зокрема, із свіжого там:
1. Список публікацій в Science, за авторством Paolo, від 26 вересня 2013:
- Analysis of Surface Materials by the Curiosity Mars Rover
- Soil Diversity and Hydration as Observed by ChemCam at Gale Crater, Mars
- X-ray Diffraction Results from Mars Science Laboratory: Mineralogy of Rocknest at Gale Crater
- Volatile, Isotope, and Organic Analysis of Martian Fines with the Mars Curiosity Rover
- The Petrochemistry of Jake_M: A Martian Mugearite
- Curiosity at Gale Crater, Mars: Characterization and Analysis of the Rocknest Sand Shadow
2. Список повнотекстових статей на сайті JPL:
- Analysis of Surface Materials by the Curiosity Mars Rover.
- Soil Diversity and Hydration as Observed by ChemCam at Gale Crater, Mars.
- X-Ray Diffraction Results from Mars Science Laboratory: Mineralogy of Rocknest at Gale Crater.
- Volatile, Isotope, and Organic Analysis of Martian Fines with the Mars Curiosity Rover.
- The Petrochemistry of Jake_M: A Martian Mugearite.
- Curiosity at Gale Crater, Mars: Characterization and Analysis of the Rocknest Sand Shadow.
Цікаву інформацію містить і така тема: "Temperature and pressure at Gale, Suitable (for short periods) for liquid water?".
Про астрономічні дослідження з поверхні Марса можна взнати більше тут: "MSL - Astronomical Observations, Phobos/Deimos, planetary/celestial observations and more".
Ну і, куди ж без жартів? "MSL Humor and Other Stuff, and other non-technical chat".
Открытый космос Зеленого кота
Традиційно, радує нас і Виталий Егоров, він же --- Зеленый Кот. Безліч чудових фото із коментарями, є в його групі Вконтакті -- навіть перераховувати не буду, це самому дивитися треба. :-)
Вартують уваги і дві статті в його блозі, присвячені Curiosity:
Власне, ось така каменюка:
На жаль, перш ніж оператори побачили ці фото, марсохід поїхав далі. Тому детальніші дослідження не проводилися. Зрозуміло, що це просто камінь! -- ймовірність макроскопічних викопних решток зникаюче мала. Але його природа цікава --- чогось же він не піддався ерозії, на відміну від порід, що його оточують...
2. "Облака и дюны: новые наблюдения марсохода Curiosity" -- багато різних фото. Одні дюни з поверхні і з космосу чого варті!
3. "Где марсоход Curiosity будет искать следы жизни?" -- популярно і лаконічно про те, які дії виконуватиме марсохід для того, щоб наблизити нас до розв'язання задачі пошуку марсіанського життя. Сила в гематитах та глинах, так би мовити.
![]() |
(Взято із статті, автоство не було вказане) |
4. "Что будет, если марсоход Curiosity найдет признаки жизни?" -- зразу й аналіз, що буде, якщо життя таки знайдеться, і чому це важливо.
5. "Лучше гор могут быть только марсианские горы" -- про гору Шарпа, куди, власне і рухається Curiosity.
З приводу пункту 4, це одна цікава стаття: How Habitable Is Mars? A New View of the Viking Experiments. Якщо коротко, перхлоратами на Марсі вже нікого не здивуєш, і:
"In the case of the gas exchange experiment, the researchers were able to reproduce the oxygen release in the lab using this sort of "radiation-damaged" perchlorate. Rerunning the labelled release experiment also duplicated the results of Viking, with carbon dioxide released." (деталі краще читати за посиланням!). Результат ще зменшує шанс, що "Вікінги" таки зіткнулися з якимись проявами життя...
Наукові результати
Офіційний прес-реліз, "Science Gains From Diverse Landing Area of Curiosity", я вже згадував у попередньому пості, але забув у ньому відзначити важливі деталі.
Зокрема, зв'язаний водень, який інтерпретують як гідратовану воду, виявлено, за даними ChemCam, і в піску та пилюці.
Про 2% води, які було виявлено під час роботи SAM я вже згадував. Рентгеноструктурний аналіз ґрунту в точці Rocknest (див. попередні пости), виявив десяток різних мінералів, та багато аморфного матеріалу. Так ось, вода виявилася пов'язаною із цим аморфним матеріалом. Це раз. І два --- ізотопний аналіз показав, що згадана гідратована вода походить із взаємодії з сучасною атмосферою. Здається, такі висновки зроблені на базі однакової пропорції водню-дейтерію у атмосфері та в зразках.
Зокрема, зв'язаний водень, який інтерпретують як гідратовану воду, виявлено, за даними ChemCam, і в піску та пилюці.
Про 2% води, які було виявлено під час роботи SAM я вже згадував. Рентгеноструктурний аналіз ґрунту в точці Rocknest (див. попередні пости), виявив десяток різних мінералів, та багато аморфного матеріалу. Так ось, вода виявилася пов'язаною із цим аморфним матеріалом. Це раз. І два --- ізотопний аналіз показав, що згадана гідратована вода походить із взаємодії з сучасною атмосферою. Здається, такі висновки зроблені на базі однакової пропорції водню-дейтерію у атмосфері та в зразках.
Немає коментарів:
Дописати коментар