четвер, 26 липня 2018 р.

"Undocumented DOS", 1st edition

Ще одна "ретрорецензія". Про "романтичні" комп'ютерні 90-ті я вже не раз писав. Поміж популярних тогочасних хобі було написання вірусів. DOS -- ідеальне середовище для них, ніякого захисту, вся система як на долоні -- розважайся, скільки зможеш. Але сяка-така протидія, все ж, була -- ранні антивіруси, пошук підозрілих процесів і дивних блоків пам'яті тощо. За відсутності розмежування доступу, змагання вірус-антивірус було цікавою грою. А вміння працювати із внутрішніми, недокументованими, структурами DOS було корисним для ефективної участі в ній. Приклад: багато антивірусів не відслідковували роботу із файлами через і FCB.  Та й цікаво -- раптом недокументоване включає якісь містичні можливості. Ходить справедливий жарт: "Чогось недокументованими можливостями найбільше цікавляться ті, що документовані поки толком не освоїли". З іншого боку -- нам було від сили півтора десятиліття. :-) 
Важлива ремарка -- DOS і суміжні сфери в той час на Заході вже стрімко втрачали актуальність. Навіть OS/2  своє доживала, як виявилося пізніше. Але ми працювали із старою технікою (наприклад, Пошук-1/Пошук-2 -- слабенький клон PC XT середини 80-х) та із старою літературою. Зараз дивлюся на книжки -- добуті чудом, по яких тоді вчився, і жахаюся їх рівневі. І дуже різко реагую на заяви студентів "Ми не змогли розібратися - літератури немає", за наявності доступу до яких хочеш книг, пошукових систем взагалі і StackOverflow зокрема та ще й можливості запитатися у місцях, де буває тисячі людей, які вміють та хочуть пояснити новачкам.

пʼятниця, 23 березня 2018 р.

Книги по C++ -- список літератури

Завдяки Українському Католицькому Університету маю можливість розповідати про сучасний С++ дуже хорошим слухачам -- нашим студентам, представникам компаній тощо. Написаний раніше, в 2013-му, якраз для таких розповідей, список літератури: "Книги по C++ -- деякі конкретні рекомендації", встиг помітно застаріти. З того часу відбулося багато змін в С++ та відповідній екосистемі: вийшло ще два стандарти С++14 і С++17, а С++11/С++14 нарешті ввійшов у (широку) практику. Та й мої погляди на вибір літератури з того часу теж трохи змінилися. Тому вирішив написати новий.
Суміжний текст, "Загальні міркування", (крім природного врахування нових стандартів), залишається актуальним.
В принципі, всі згадані книжки можна знайти  в Інтернеті. Але посилань не наводитиму. Якщо дуже критично -- пишіть.

Українських перекладів жодної із них не існує, або я не зміг знайти... На російськомовні варіанти книг часто даю посилання із магазину "Гіада" у Львові. Я з ними ніяк не афілійований (ну, крім того, що іноді книжки там купляю), але цей магазин мені подобається, крім того, єдиний у своєму класі у Львові -- не хотілося б, щоб його спіткала доля аналогічного у 5-му корпусі Політехнічного.

Англомовні -- або на авторську сторінку, або на Амазон чи іншого видавця.
Мушу зізнатися, не всі із цих джерел -- книг, посилань, я прочитав акуратно, від початку до кінці. Тому могли затесатися неоднозначні, які мені цю неоднозначність не встигли показати. Про можливість такого наголошуватиму в описі джерела. Також, є ряд джерел, про які мені точно відомо -- у них є виражені негативні елементи, однак є і щось варте уваги -- про це теж писатиме.

Карта С++17 від Алена С++. Клікабельно!