понеділок, 28 жовтня 2013 р.

Аналіз SYS.COM з PC-DOS 3.00 -- частина перша

14 серпня 1984 року вийшла DOS 3.00. Вона, по великому рахунку, була останньою радикально переписаною версією DOS. Додано основу для підтримки мереж. Створено підтримку “Network redirector”, при чому, майже повну. Хоча підтримку мережі не встигли закінчити, в результаті чого ніхто ним не користувався, але було додано критичні для роботи мережі механізми: перенаправлення та блокування файлів. З'явилася можливість створювати "користувацькі" файлові системи (installable filesystems), за допомогою яких потім, зокрема, було реалізовано підтримку CD-дисків. Із більш приземлених речей, додано підтримку п'ятидюймових 1.2Мб дискет, FAT16 (правда, такі диски ставали несумісними із DOS 2.10, крім того, диски розміром більше 15Мб, форматовані з-під DOS2, стали несумісними із DOS3+), давно очікувану підтримку годинника реального часу, (тепер не було потреби вводити час і дату кожного запуску наново), додано утиліту ATTRIB.EXE для роботи із атрибутами файлів --- першу системну програму DOS, написану на С, покращено підтримку не-англомовних користувачів.

Детальніше можна почитати тут: "DOS 3.0, 3.1, and 3.2" і тут: "Timeline of DOS operating systems", а я повернуся до SYS.COM.

неділя, 13 жовтня 2013 р.

Земля з Далекого космосу

Фото  Аполон-8, з орбіти Місяця,
24 грудня 1968. (c) NASA
Колись я вже писав, як людство відкривало собі Землю "зі сторони", від перших фото із Фау-2, до Pale Blue Dot.

Як би не хотілося, розповідь про "Бліду блакитну цятку", фото Землі, зроблену Вояджером, фото нашої планети, зроблене із найдальшої (поки?) віддалі -- 6 мільярдів кілометрів (~40.5 астрономічних одиниць), не повторюватиму. Дивіться у згаданому пості. А зараз хочу розповісти про аналогічний недавній проект NASA/JPL та інших. Наші емісари є біля багатьох планет. Сатурн, Марс, Меркурій, Венера, відкритий космос --- полють за астероїдами та кометами, прямуючи до своїх далеких цілей, спостерігають за Сонцем та чужими зірками. Так ось, час від часу, деякі з них трішки відволікаються від своєї основної роботи --- дослідження відповідних небесних тіл, і фотографують Землю. Щоб ми могли побачити її такою,  як вона бачиться їм. І бачилася б (з обмовками) нам, якби ми могли бути там.

вівторок, 8 жовтня 2013 р.

Curiosity -- короткий огляд 2

Хмари. (c) JPL/NASA
Продовжую традицію поверхневого огляду публікацій про роботу марсохода. Попередній пост, який охоплював аж півроку, тут: "Curiosity, минув рік на Марсі --- дуже коротко". (На жаль, йому дісталася екстремально низька відвідуваність -- рекорд для цього блогу...)