четвер, 26 лютого 2015 р.

Rosetta -- 2015, працює та чекає на Philae

"Мале небесне тіло"...
Підпис та це ж фото у кращій
роздільній здатності див. нижче.
Так виглядає, 2015-й -- рік малих небесних тіл. Комета Чурюмова-Герасименко, Церера, Плутон.

Нагадаємо, 27 листопада 2014 ми знайомилися з підсумками активної роботи Philae. (Сподіваюся, лише першої її частини, хоч і не вірю в реалістичність цих сподівань). Про власну роботу "Розетти" взагалі не згадували з 11 листопада.

Зразу після цьго, 28 листопада 2014, опубліковано нові дані, з ROMAP, (Rosetta Lander Magnetometer and Plasma Monitor) на борту Philae. Його виміри використовувалися для спостереження за станом спускного апарату. Зокрема, магнітометр фіксував зміну орієнтації апарату в навколишньому магнітному полі. Згідно його показів:

субота, 21 лютого 2015 р.

Плани Dawn щодо Церери

Церера і "Dawn" (малюнок)
(с) NASA / JPL-Caltech
Станція "Світанок", "Dawn", перша із сучасних АМС, про яку я писав у цьому блозі, наближається до Церери -- найбільшого (і першого відкритого) астероїда із поясу астероїдів.

У цієї станціє є характерна особливість -- іонні двигуни. З їх допомогою вона може набути значно більшої зміни швидкості (delta v), ніж з використанням аналогічної маси палива хімічним двигуном, однак через малу силу, що розвивають згадані іонні двигуни, процес цей повільний. Тому, як і до Вести, наближення відбувається, за космічними масштабами, повільно (станом на минулий тиждень, яких 400 км/год), і Церера постає перед нашими очима поступово, ніби випливаючи із туману. 


Користуючись нагодою, коротко розглянемо план польоту та дослідження. 

пʼятниця, 20 лютого 2015 р.

Перші фото Церери від Dawn

Церера потроху проявляється перед "очима"-камерами "Dawn" -- швидкість наближення порядку 400 км/год, (явно нетипова для космічних експедицій).

Є якась магія в такому плавному проявленні іншого світу, який з туманної плямки перетворюється на конкретне місце.
Перше фото Церери, зроблене Dawn під час калібрування камери. 20 липня 2010 р. Давно це було!
(c) NASA / JPL-Caltech / MPS / DLR / IDA
Церера. 1 грудня 2014, 1.2 млн км. (Не так вже й багато, як зауважила Емілі -- Титан знаходиться на такій же віддалі від Сатурна).
(c) NASA / JPL / UCLA / MPS / DLR / IDA
Церера. 13 січня 2015 р. 20 кадрів, зроблених із віддалі ~ 383 000 км. Диск поки займає 27 пікселів, вже майже дотягнулися до роздільної здатності "Хаббла".
(c) NASA / JPL / UCLA / MPS / DLR / IDA
Нарешті, вперше бачимо цю планетку так, як її ще ніхто не бачив. Зауважте, це не науково-фантастичний фільм, це -- реальне небесне тіло:

четвер, 19 лютого 2015 р.

Церера

Анімація обертання Церери за даними "Хаббла"
(c) STSci
Останній (вже майже впущений -- нові дані почали поступати) шанс подивитися, що ж ми знаємо про Цереру, на момент прибуття до неї "Dawn", аналогічно до того, що ми робили із Вестою.

середа, 18 лютого 2015 р.

Chang'e-3 i Yutu -- все ще!

Зовсім коротеньке оновлення.

1. Yutu все ще функціонує! (Станом на 4 лютого 2015) -- див. тут (2 лютого) та тут (4 лютого).

2. Опубліковано фото галактики М101 в ультрафіолеті, з телескопу базової станції, Chang'e-3:
M101, ультафіолетовий телескоп Chang'e 3, 2 грудня 2014 р. (c) Chinese Academy of Sciences
3. Опубліковано багато нових фото у хорошій якості.

четвер, 12 лютого 2015 р.

Chang'e 5-T1

Chang'e 5-T1
(c) CCTV

Поки ми слідкували за кометними перипетіями, китайці потроху просували власну програму дослідження космосу. В рамках підготовки до доставки ґрунту з Місця (Chang'e-5, запуск якого заплановано на 2017 рік), запущено та успішно проведено тестову місію  Chang'e 5-T1. Її призначенням було випробування капсули, (зокрема -- її теплового екрану), котра повертатиме зразки на Землю.

Українською її назву прийнято вимовляти Чан'є -- із твердим "н".