четвер, 19 червня 2014 р.

Curiosity -- короткий огляд 3, до листопаду 2013

Дірки в колесі. Зразу скажу -- вони безпечні.
24 листопала 2013 р. NASA / JPL / MSSS / "Gerald"
Curiosity, не зважаючи на паузу  в роботі уряд США, продовжував працювати. Деталі "політекономії" не розглядатимемо, коротко подивимося, чим же він займався. 

Якщо не слідкувати  регулярно за безпосередніми джерелами перерахованими, наприклад, тут (в кінці), та сайтом сирих фото http://curiosityrover.com/, враження про загальну картину можна отримати із записів, Ken Herkenhoff, одного із операторів. 


На Марсі, в кратері Гейла, наближається зима. Стає холодніше, все більшу часту енергії доводиться виділяти на підтримання механізмів у робочому стані, підігрів. Науці, відповідно, дістається менше. Але робота продовжується. Основний пріоритет -- добратися нарешті до центрального піка, тому марсоход, в основному, їде. 

NASA / JPL / UA / Phil Stooke 
Curiosity route map to sol 410 (October 1, 2013)
див. також http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?showtopic=7442&st=270

вівторок, 31 грудня 2013 р.

Завершуючи 2013-й

Лінь мені підсумки підводити. (Це я так маскую відсутність того, що підсумовувати. :-) Краще поділюся цитатами. Звідки -- самі вгадуйте. Перший "не-технічний" пост, до речі. 

- Буде хто допитуватися, застрели.
- Застрелити?
- Тільки ввічливо.

неділя, 22 грудня 2013 р.

Аналіз SYS.COM з PC-DOS 3.00 -- частина друга, printf

Наскільки я розумію, вся морока із перетворенням SYS.COM в SYS.EXE, а потім виготовлення із нього знову COM-файла, який на льоту сам себе перетворює в EXE, була заради того, щоб підключити printf-подібну функцію, яку можна буде викликати дальнім викликом -- таку, що знаходитиметься в окремому сегменті (при всій умовності сегментів у 8086/8088). Справді, перше, що ми бачимо в "SYS.EXE" -- код такого printf. Перед тим, як перейти до власне коду SYS, розглянемо його.

середа, 18 грудня 2013 р.

Нова інформація про прилади Chang'e-3

В моєму оригінальному пості про Chang'e-3 мало інформації про апаратуру --- китайці ті ще конспіратори. З того часу з'явилися деякі подробиці. Через недостачу сил та часу, вирішив винести їх в окремий пост, в старому давши лише посилання.

Інформацію взято на форумі nasaspaceflight: "LIVE: Chang'e-3 lunar probe and rover, CZ-3B - Xichang - December 1, 2013" та "LIVE: Chang'e-3 lunar probe and rover Lunar Landing December 14, 2013", з дрібними уточненнями, побаченими там і сям.

субота, 14 грудня 2013 р.

Китайці таки на Місяці (updated 3)

Нога китайської автоматичної
станції на Місяці. (c) CNSA
Китайцям таки вдалося! 
Привітаємо їх! 

Майте на увазі, посадка -- найнебезпечніший етап для космічного апарата. Далі, зазвичай, простіше. 

Спершу я побачив, що Xinhua повідомляє ("China's lunar probe soft-lands on moon"), автоматичний розвідник успішно здійснив посадку 13:00 UTC (21:00 за пекінським часом). Там же була фотографія з "десантної" камери. Насправді, вони трішки обманули, запуск двигунів на гальмування відбувся 12:59:52 UTC, офіційний час посадки 13:11:18 UTC.

вівторок, 10 грудня 2013 р.

Chang'e 3 -- китайці на Місяці

Останнім часом подій багато. Говорячи про космос --- американський MAVEN та індійський Mars Orbiter Mission летять до Марсу. Китайський Chang'e-3 -- до Місяця. Марсіанським місіям ще летіти і летіти, а ось "китаєць" вже майже на місці. Буде перша спроба посадки за чотири десятиліття. Спроба, тому що в космосі безліч речей можуть піти не так. Попередні місії Chang'e-1 і Chang'e-2 пройшли чудово, але досвіду посадок на інші небесні тіла в Китаю немає, а задача ця помітно складніша від виведення апаратів на орбіту.

 В рамках боротьби із забобонністю, напишу про те, що нас чекає. Інформації не дуже багато --- Китай далеко не такий відкритий, як НАСА, але трішки назбиралося. Інформація, місцями, не перевірена. Повний список використаних джерел -- внизу.

UPDATE: деякі доповнення інформації про апаратуру тут.